LANSARE DE CARTE: Saramago, personaj într-un roman semnat de „urmașul” său literar, José Luís Peixoto
Scris de Andreea Chebac • 5 October 2020 • in categoria Stiri
Joi, 8 octombrie, începând cu ora 17.00, la librăria Cărturești Carusel, cu transmitere live pe Facebook, are loc lansarea romanului Autobiografia, de José Luís Peixoto, unul dintre cei mai importanți scriitori portughezi de contemporani, considerat de criticii literari drept „noul Saramago”. Cartea este inspirată din relația autorului cu laureatul Nobelului literar, José Saramago, și a fost publicată la 10 ani de la dispariția acestuia.
Ediția în limba română apare în colecția Anansi. World Fiction de la Editura Pandora M, cea mai nouă colecție dedicată traducerilor din literatura universală de pe piața de carte din România.

Romanul Autobiografia împletește realitatea cu ficțiunea într-un joc al oglinzilor ce pune față-n față doi mari scriitori: pe laureatul Nobelului literar José Saramago și pe José Luís Peixoto. Dialogul invitaților din 8 octombrie – scriitorii Cezar Paul-Bădescu și Filip Florian, alături de Simina Popa, traducătoarea cărții –, moderat de Bogdan-Alexandru Stănescu, coordonatorul colecției Anansi.World Fiction – pornește tocmai de la această provocare: aceea a relației dintre mentor și discipol.
Evenimentul va avea loc pe paginile de Facebook Anansi. World Fiction și Librăria Cărturești Carusel.
Numele autorului portughez José Luís Peixoto este legat de cel al celui mai cunoscut și citit compatriot al său, scriitorul José Saramago. Nu doar că Saramago i-a fost mentor, dar faptul că, în 2001, primul său roman a fost recompensat cu premiul care poartă numele marelui scriitor avea să-i schimbe total destinul.
Viața mea s-a schimbat radical după ce l-am cunoscut pe José Saramago, declara José Luís Peixoto într-un interviu pentru El Cultural. E foarte greu să-mi imaginez povestea vieții mele în afara prezenței lui. Romanul aceasta este dovada recunoștinței pe care i-o port. În același timp, este o reflecție asupra influenței literare, asupra paternității, o temă foarte prezentă în cărțile mele. Și, bineînțeles, asupra scrisului. Scrisul este viața.




